Stalkerware چیست ؟

Stalkerware یک اصطلاح رایج است و هر نرم افزاری را که برای stalking مورد استفاده قرار می گیرد ، یعنی ردیابی غیرمجاز افراد ، که غالباً مخفیانه نیز هست ، نشان می دهد.

Stalkerware ، Spouseware ، Creepware – تفاوت چیست

اغلب اوقات ، اصطلاح “stalkerware” مترادف با کلماتی مانند “creepware” و “spouseware” استفاده می شود. این مفاهیم واقعاً مشابه هستند اما اختلافاتی با هم دارند. Spouseware همانطور که از نام آن پیداست نرم افزاری است که برای ردیابی همسر استفاده می شود. Creepware نوعی از بدافزار است که بدون اطلاع کاربر آن ، به صورت مخفیانه بر روی رایانه یا دستگاه دیجیتالی نصب می شود. این امکان را برای نظارت بر فعالیت کاربر و کنترل از راه دور دستگاه فراهم می کند. بنابراین ، اصطلاحات stalkerware و spouseware واقعاً مترادف هستند (spouseware یک مورد خاص از stalkerware است) و در درجه اول نحوه استفاده از این نرم افزار را نشان می دهد نه ویژگی ها و روش های کار آن. Creepware به نوبه خود روش نصب و راه اندازی این نرم افزار را مشخص می کند.

نرم افزار Stalkerware و مانیتورینگ

3 سناریو اصلی برای استفاده از نرم افزار نظارت وجود دارد:

  • نصب نرم افزار مانیتورینگ بر روی دستگاه های خود به منظور نظارت بر آنها. سایر افرادی که از این دستگاه ها استفاده می کنند از چنین نظارت مطلع می شوند.
  • نصب نرم افزار مانیتورینگ بر روی دستگاه های خود به منظور نظارت بر آنها. سایر افرادی که از این دستگاه ها استفاده می کنند از چنین نظارت آگاهی ندارند.
  • نصب نرم افزار مانیتورینگ در دستگاه های افراد دیگر به منظور نظارت بر آنها ، بدون اطلاع صاحبان دستگاه ها

وقتی صحبت از stalkerware می شود ، گزینه آخر اغلب به معنای آن است – هنگامی که فرد بدلکار ، حتی پس از دستیابی به دسترسی فیزیکی کوتاه مدت به دستگاه قربانی ، به طور پنهانی جاسوس افزار را روی آن نصب می کند ، از این طریق به اطلاعات مربوط به کلیه فعالیت های آینده دسترسی پیدا می کنید. در دستگاه مانیتور شده ، بدون اطلاع قربانی. در بیشتر کشورها (حوزه های قضایی) چنین استفاده از نرم افزار غیرقانونی است. اصطلاح “stalkerware” دقیقاً به دلیل مواردی که از نرم افزار نظارت قانونی برای ردیابی همسران و دوستان و … بدون اطلاع آنها استفاده می شد ، ظاهر شد.

ده تا از جدیدترین و خطرناکترین ویروس و تهدیدات مخرب در سال 2020

استفاده از اصطلاح

مشکل استفاده از اصطلاح stalkerware این است که بسیاری از کارشناسان و روزنامه نگاران ، هنگام استفاده از آن ، به معنای نرم افزاری نیستند که برای مقاصد غیرقانونی / غیر اخلاقی مورد استفاده قرار گرفته باشد – آنها به معنای هر نرم افزاری هستند که حتی می توانند از این طریق استفاده کنند. بعضی اوقات به هر نرم افزار مانیتورینگ stalkerware گفته می شود.

به عنوان مثال ، ائتلاف علیه استالکر ، انجمن شرکتهای امنیت سایبری ، تعریف زیر را از اصطلاح ‘stalkerware’ ارائه می دهد: “این نرم افزاری است ، که به طور مستقیم در دسترس افراد قرار گرفته است ، و این امکان را برای کاربر از راه دور فراهم می کند تا فعالیت های خود را بر روی دستگاه کاربر دیگری نظارت کند. آن رضایت کاربر و بدون اطلاع رسانی صریح و مداوم به آن کاربر به منظور تسهیل نظارت عمدی یا ناخواسته شریک زندگی صمیمی ، آزار و اذیت ، سوءاستفاده ، اذیت و آزار و خشونت. ” بنابراین ، هر نرم افزاری نظارتی که بتواند پنهانی کار کند تحت این تعریف قرار می گیرد ، مهم نیست که برای چه هدفی استفاده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code