90٪ تجهیزات ذخیره سازی دست دوم حاوی داده های شخصی و تجاری است
تحقیقات کسپرسکی نشان داد که از هر پنج دستگاه ، یک مورد حاوی داده هایی است که می تواند بلافاصله کشف و استخراج شود.یک مطالعه جدید توسط Kaspersky نشان داده است که حدود 90٪ از دستگاه های ذخیره سازی دسته دوم که خریداری می گردد از قبیل USB و دیسک های سخت ،شامل  داده خصوصی و تجاری از صاحبان سابق آن است.

طبق اطلاعات شرکت امنیتی سایبری ، این داده ها معمولا شامل مواردی از اسناد بانکی و ایمیل های شرکت تا پیام های خصوصی و تصاویر خصوصی و خانوادگی می باشد.

تیم تحقیق و تجزیه و تحلیل جهانی کسپرسکی (GReAT) در حین تجزیه و تحلیل محتویات 185 دستگاه ذخیره سازی دست دوم ، که تنها 11٪ از آنها خالی و  تمیز بودند ، این کشف را انجام داد. این تیم کشف کرد که از هر پنج دستگاه ، یک مورد حاوی داده هایی است که می تواند بلافاصله ریکاوری  و بازیابی شوند ، در حالی که تقریباً سه چهارم (74٪) داده هایی را در اختیار داشتند که هنوز هم می توانند با استفاده از تجهیزات و ابزارهای پیشرفته  بازیابی شوند.
به گفته رئیس GReAT Europe ، مارکو پریوش ، “اگر اطلاعات شخصی به دست اشخاص نامناسب بیفتد ، آسیب احتمالی بسیار زیاد است”.

“سرقت هویت ، دسترسی به حساب ها ، باج خواهی یا حتی تخریب اجتماعی صاحبان اصلی امکان پذیر است. علاوه بر این ، می توان از داده ها برای حملات به مالک قبلی دستگاه و همچنین خانواده نزدیک ، دوستان یا همسالان استفاده کرد. “

به دلیل اقتصادی ، مالکیت دستگاه های دست دوم در حال تبدیل شدن به روشی رایج تر است. طبق گزارش کسپرسکی از بین 2000 مصرف کننده بریتانیایی ، 649 نفر یک کامپیوتر دست دوم ، 802 دستگاه تلفن همراه و 321 دستگاه ذخیره سازی دست دوم خریداری کرده اند.

با این حال ، این عمل خیرخواهانه می تواند به یک کابوس امنیتی تبدیل شود. در میان 649 رایانه دست دوم ، 13٪ حاوی اطلاعات تماس با مالک قبلی ، از هر ده مورد یکی از داده های مربوط به اطلاعات شرکتی و تجارت بوده و 10٪ دیگر اسناد رسمی مانند گذرنامه و گواهینامه رانندگی را کشف کرده اند. درصد مشابهی در دستگاههای تلفن همراه ، کارتهای USB و درایوهای سخت یافت شد.

محققان همچنین اسنادی حاوی گذرواژه و جزئیات ورود مالکان سابق را یافتند – که به راحتی می تواند برای هک یک سازمان مورد استفاده قرار گیرد
کریستین فانک ، رئیس GReAT DACH (آلمان ، اتریش و سوئیس) هشدار داد که “اهمیت داده های حساس و شخصی به ندرت کارآیی خود را با گذشت زمان از دست می دهد ، حتی اگر مجموعه ای مربوط به گذشته باشد.”

وی افزود: “فقط رونویسی کامل اطلاعات واقعی در مورد حامل داده می تواند این مسئله را اصلاح کند.”

چگونه اطلاعات را از روی حافظه فلش به صورت دائمی پاک کنیم؟

برای ازبین بردن دایمی اطلاعات از روی حافظه های ذخیره سازی راههای مختلفی وجود دارد اما ساده ترین راه استفاده از نرم افزارهای مخصوص اینکار هست زیرا اگر حتی آنرا فرمت کنید بازهم امکان برگشت اطلاعات وجود دارد.بعنوان مثال از نرم افزار EaseUS Partition Master می توانید استفاده کنید .

*** خیلی دقت نمایید اشتباهی حافظه فلش و هارددیسک خود را از روش اشاره شده پاک نکنید چون امکان برگشت وجود ندارد ***

 

لینک مطلب

4000 حمله روزانه سایبری از زمان شیوع ویروس کوید 19 در آمریکا

 

ده تا از جدیدترین و خطرناکترین ویروس و تهدیدات مخرب در سال 2020

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code