کروم نسخه 90 با پرتوکل پیش فرض https ارایه شد

گوگل امروز ، 14 آوریل 2021 ، Chrome 90 را ارایه کرده است و شامل پیشرفت های امنیتی ، رمزگذار جدید AV1 و پروتکل پیش فرض به HTTPS است.

گوگل کروم 90 تعداد 37  اشکال امنیتی را برطرف می کند ، از جمله یک آسیب پذیری روز صفر که در مسابقه Pwn2Own استفاده شد.

در ابتدا انتشار نسخه جدید برای روز دیگری برنامه ریزی شده بود ، اما اعتقاد بر این است که Google آن را یک روز به عقب راند تا آسیب پذیری روز صفر را برطرف کند.

گوگل، Google Chrome 90 را به عنوان نسخه اصلی و  Chrome 91 را به عنوان نسخه جدید Beta معرفی کرد و Chrome 92 نسخه Canary خواهد بود.

کاربران دسک تاپ ویندوز ، Mac و Linux می توانند با رفتن به تنظیمات -> راهنما -> درباره Google Chrome به Chrome 90 ارتقا پیدا کنند. سپس مرورگر به طور خودکار بروزرسانی جدید را بررسی کرده و در صورت موجود بودن آن را نصب می کند.

Google Chrome اکنون در ویندوز 20٪ حافظه کمتری استفاده می کند.

 

HTTPS اکنون پروتکل پیش فرض است

با انتشار گوگل  Chrome 90 ، هر URL وارد شده در نوار آدرس که شامل پروتکل نباشد ( https: //) به طور خودکار اتصال HTTPS تلقی می شود.

به عنوان مثال ، اگر example.com را در نوار آدرس تایپ کنید و Enter را فشار دهید ، Google Chrome قبلاً سعی می کند با استفاده از پروتکل http: // به URL متصل شود.

گوگل کروم  90 ، پروتکل پیش فرض را به https: // تغییر داده است تا هنگام مرور وب ، امنیت را افزایش دهد. بعلاوه ، از آنجا که بسیاری از سایتها اتصالات HTTP را به اتصالات HTTPS هدایت می کنند ، این پیش فرض جدید باعث افزایش عملکرد می شود زیرا مرورگرها دیگر هدایت نمی شوند.

با این حال ، برخی موارد استثنا در این قانون جدید وجود دارد.

در پست وبلاگ با اعلام این ویژگی ، گوگل خاطرنشان کرد که “آدرس های IP ، دامنه های دارای برچسب تک و نام میزبان های ذخیره شده مانند test / یا localhost / به طور پیش فرض برای HTTP ادامه خواهند یافت.”

این ویژگی در حال حاضر در دسترس کاربران Chrome است ، بنابراین ممکن است از هم اکنون هنوز در دسترس همه باشد.

ادامه حفاظت از Slipstreaming NAT

Chrome 90 با جلوگیری از FTP ، HTTP و HTTPS متصل به پورت 554 ، از محافظت بیشتری در برابر حملات Slipstreaming NAT برخوردار است.

حملات NAT Slipstreaming از ویژگی Application Level Gateway (ALG) یک روتر برای دسترسی به هر درگاه شبکه داخلی سو portاستفاده می کند ، به طور بالقوه به بازیگران تهدید اجازه می دهد تا به سرویس هایی که به طور معمول توسط روتر امن می شوند دسترسی پیدا کنند.

این درگاه قبلاً برای جلوگیری از حملات مسدود شده بود اما پس از دریافت شکایات از طرف توسعه دهندگان ، Google دوباره باز شد.

پس از انجام تجزیه و تحلیل بیشتر از این پورت ، Google تشخیص داده است که فقط برای تقریباً 0.00003٪ از کل درخواست ها از آن استفاده می شود. به دلیل کاربرد کم ، گوگل بار دیگر آن را مسدود می کند.

Google Chrome از رمزگذار AV1 استفاده خواهد کرد

با Chrome 90 ، اکنون یک رمزگذار AV1 برای افزایش عملکرد در نرم افزار کنفرانس ویدیویی با استفاده از WebRTC در اختیار شما قرار داده است.

گوگل اظهار داشت که مزایای رمزگذار AV1 عبارتند از:

بازده فشرده سازی بهتر از انواع دیگر رمزگذاری فیلم ، کاهش مصرف پهنای باند و بهبود کیفیت بصری
فعال کردن ویدیو برای کاربران در شبکه های پهنای باند بسیار کم (ارائه ویدیو با سرعت 30 کیلوبیت بر ثانیه و پایین)
بهبود قابل توجه بهره وری به اشتراک گذاری صفحه نمایش نسبت به VP9 و سایر کدک ها.

جستجوی برگه Google همچنان ادامه دارد

ویژگی جستجوی برگه Google Chrome همچنان در Chrome 90 پخش می شود ، ویژگی Tab Search به شما امکان می دهد تا از طریق برگه های باز خود در میان تمام پنجره های باز مرورگر جستجو کنید تا یک صفحه خاص پیدا کنید.

اگر مثل من هستید و یکبار 50 برگه باز دارید ، تلاش برای یافتن یک صفحه خاص در میان همه پنجره های باز مرورگر درد بزرگی است.

با استفاده از Tab Search ، می توانید روی پیکان رو به پایین سمت راست برگه های خود کلیک کرده و کلمه کلیدی خاصی را که در عنوان یا URL صفحه وجود دارد جستجو کنید. سپس Tab Search لیستی از برگه های باز را که با کلمه کلیدی جستجو مطابقت دارند نمایش می دهد و به شما امکان می دهد سریع آن را فعال کرده و فعال کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code