برنامه های جاسوسی و بدافزارها همیشه یک نقص امنیتی برای دارندگان تلفن های همراه و هوشمند بوده است شاید خیلی ها تصور کنند که این برنامه های جاسوسی بیشتر روی تلفن های همراه سیاستمداران ، چهره های مشهور و سلبریتیها و تجار و بازرگانان نصب می شوند در حالی که اینجور نیست .

شما لازم نیست حتما فردی مثل جف بروز باشید که روی گوشی شما برنامه جاسوسی نصب شده باشد به هر دلیل ممکن است افراد عادی نیز برنامه های جاسوسی روی گوشی خود داشته باشند.

در این پست سه روش ارایه شده توسط شرکت کسپراسکاری برای شناسایی ابزارهای جاسوسی ارایه شده است.

اگرچه برنامه های جاسوسی سعی می کنند خود را پنهان کنند ، اما بیشتر آنها حضور خود را به طریقی یا دیگری نشان می دهند. دو مشخصه و علامت قرمز عبارتند از

1- شارژ اینترنت شما سریعتر از حد انتظار تمام می شود

2- شارژ باتری نیز خیلی زود تمام می شود.

اگر متوجه هر یک از این دو مشکلی شدید ، مراقب خود باشید و بررسی کنید کدام برنامه ها منابع تلفن شما را مصرف می کنند.

تنظیماتی که شما نیاز دارید بسته به دستگاه نام های مختلفی دارند. به ترتیب به دنبال چیزی مانند استفاده از داده و باتری باشید.

همچنین اگر گوشی شما به صورت خودکار Wi-Fi ، اینترنت همراه یا موقعیت جغرافیایی را روشن کرد ، در صورتیکه شما آنها را خاموش کرده باشید ، نیاز به بررسی گوشی خود دارید و  ببینید کدام برنامه ها داده استفاده می کند و به مکان شما دسترسی پیدا می کنند.

برای اطلاعات بیشتر ، به پست بررسی مجوزهای Android مراجعه کنید ، یا درباره مجوزهای iOS در وب سایت Apple بخوانید.

اگر در تلفن Android خود چیزی پیدا نکردید ، اما همچنان مشکوک هستید که شخصی از شما جاسوسی می کند ، بررسی کنید کدام برنامه ها به قابلیت دسترسی (تنظیمات -> قابلیت دسترسی) دسترسی دارند. قابلیت دسترسی به برنامه ها اجازه می دهد تا سایر برنامه ها را رد و بدل کنند ، تنظیمات را تغییر دهند و کارهای زیادی را انجام دهند که به عنوان کاربر عمل می کنند. این باعث می شود مجوز برای جاسوس افزار بسیار مفید باشد. وقتی می گوییم Accessibility یکی از خطرناک ترین مجوزها در Android است ، واقعاً منظورمان این است. این نوع دسترسی را فقط به آنتی ویروس خود بدهید نه برنامه دیگری .

1- چگونه می توان با استفاده از Kaspersky Internet Security برای آندروید یک جاسوس افزار موبایل را پیدا کرد؟

Kaspersky Internet Security برای آندروید حتی اگر نسخه رایگان آن را داشته باشید ،امکان افشای ابزارهای جاسوسی را دارند.

به دلیل وضعیت مناقشه قانونی stalkerware ، بسیاری از راه حل های امنیتی برخی از برنامه های مشکل را به عنوان ویروس غیر طبقه بندی می کنند. با این وجود هنوز اخطار دریافت خواهید کرد ، بنابراین همیشه هشدارهای آنتی ویروس را با دقت بخوانید.

با این حال ، این روش یک اشکال دارد: برخی از برنامه های نظارتی و جاسوسی در هنگام نصب وجود داشتن آنتی ویروس سوال را به نصب کننده اطلاع می دهند ، بنابراین ، برای کمک به کاربران در شناسایی یک جاسوس بدون اینکه خودشان را بدهند ، کسپراسکای یک برنامه شناسایی کننده جاسوسی موبایل به نام TinyCheck ایجاد کرده است. TinyCheck برای Android و iOS به همان اندازه کار می کند.

2-چگونه می توان با TinyCheck جاسوس موبایل را پیدا کرد؟

استفاده از برنامه TinyCheck به دانش فنی و و تجهیزات جانبی جداگانه سخت افزاری نیاز دارد بنابراین توسط افراد عادی استفاده از آن مشکل می باشد.

این به این دلیل است که TinyCheck روی یک دستگاه جداگانه نصب شده است ، مانند میکرو رایانه Raspberry Pi ، نه روی تلفن هوشمند. این دستگاه جداگانه باید پیکربندی شود تا به عنوان واسطه بین روتر و ابزار متصل به Wi-Fi عمل کند – اما نتیجه این کار این است که هیچ گونه برنامه جاسوسی در تلفن نمی تواند نرم افزار را ببیند.

پس از نصب ، تمام ترافیک اینترنت شما از TinyCheck عبور می کند ، که آن را در زمان واقعی تجزیه و تحلیل می کند. به عنوان مثال اگر تلفن هوشمند شما داده های زیادی را به یک سرور جاسوسی شناخته شده ارسال می کند ، TinyCheck به شما اطلاع می دهد.

چگونه از نظارت و جاسوسی در تلفن همراه خود جلوگیری کنیم؟

اگر یکی از روش های بالا نرم افزارهای جاسوسی را در تلفن هوشمند شما پیدا نکرد ، قبل از حذف برنامه ها ، خوب فکر کنید. شخصی که آن را نصب کرده است متوجه خواهد شد و این می تواند اوضاع را بدتر کند. (حذف نصب برنامه همچنین می تواند شواهدی را که احتمالاً بعداً به آنها احتیاج دارید پاک کند.)

همانند سایر جنبه های امنیتی ، ابتدا اقدامات محافظتی را انجام دهید.در برخی موارد ،می توانید تلفن هوشمند خود را جایگزین کنید و سپس مطمئن شوید که هیچ کس نمی تواند برنامه های جاسوسی را روی دستگاه جدید نصب کند

از آن با یک گذرواژه قوی محافظت کنید و هرگز آن را در اختیار ، دوستان یا همکاران خود به اشتراک نگذارید. بلافاصله یک راه حل امنیتی قابل اعتماد نصب کنید و دستگاه را به طور مرتب اسکن کنید.

گذرواژه های همه حساب های خود را تغییر دهید و آنها را با کسی به اشتراک نگذارید. برنامه ها را فقط از منابع رسمی مانند Google Play یا App Store بارگیری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code