روسیه در حال بررسی است که ایستگاه فضایی بین المللی (ISS)را به جهت ساخت ایستگاه فضایی روسیه ترک کند

برای بیش از دو دهه ، ایستگاه فضایی بین المللی (ISS) به عنوان یک کشتی تحقیقاتی مشترک برای فضانوردان از سراسر جهان خدمت کرده است. آزمایش های علمی انجام شده بر روی فضاپیمای سرنشین دار دائمی به عنوان جزئی جدایی از اکتشافات آینده به حساب می آیند و حتی پایه و اساس موفقیت در زمین را فراهم آورده اند.

بیش از یک آزمایشگاه تحقیقاتی ، برنامه ISS به عنوان یک پیروزی دیپلماتیک پس از جنگ سرد برای شرکای روسیه و ایالات متحده ، که این فضاپیما را در کنار کانادا ، اروپا و ژاپن اداره می کنند ، به شمار می رود.

چگونه ایستگاه فضایی بین المللی ISS امنیت سایبری را امکان پذیر می کند؟

اما اکنون ، ژئوپلیتیک این کار را در معرض خطر قرار داده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه ، روسیه درحال بررسی برای راه اندازی ایستگاه فضایی مداری خود در سال 2025 است. طبق بیانیه مشترک دیمیتری روگوزین ، رئیس روسکاسموس ، در آژانس فضایی کشور گزارش شده است که کار بر روی اولین واحد اصلی ایستگاه را آغاز کرده است. مسکو می گوید که علت اینکار سن بالای ISS است ، اما نادیده گرفتن تأثیر حوادث اخیر دشوار است.

روسکاسموس در بیانیه ای به خبرگزاری فرانسه گفت: “هنگامی که ما تصمیمی اتخاذ می کنیم ، مذاکرات با شرکای خود را در مورد اشکال و شرایط همکاری بعد از 2024 آغاز خواهیم کرد.”

شبکه فضایی عمیق ناسا یا DSN چیست؟

روسیه پس از انجام اولین ماموریت عملیاتی SpaceX در آزمایشگاه مدار برای ناسا ، سال گذشته دسترسی کنترل خود را به ISS از دست داد.

ولادیمیر پوتین همچنین هشدار داده است که تصمیم ایالات متحده برای راه اندازی یک نیروی فضایی نشان می دهد کاخ سفید از فضا به عنوان “یک تئاتر نظامی دیدن می کند و قصد دارد در آنجا عملیات انجام دهد”. در همین حال ، انتقاد دولت بایدن از رفتار روسیه با الکسی ناوالنی رهبر مخالف زندانی – و ترس روزافزون از درگیری نظامی در اوکراین – روابط دو طرف را بیشتر بحرانی کرده است.

روسیه همچنین سابقه فعالیت آزمایشگاه های فضایی را دارد. این شرکت پیش از این میر ، یک ایستگاه فضایی مدولار را ساخته بود که به مدت 15 سال در مدار بود و طبق گزارشات در حال کار با چین برای ساخت ایستگاه تحقیقاتی روی ماه است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code