ناسا با موفقیت هوای مریخ را به اکسیژن قابل تنفس در مریخ نورد استقامت تبدیل نمود

در حالی که هدف نهایی «استقامت» جستجوی نشانه هایی از زندگی باستان در مریخ است ، اما این مانع مریخ نورد برای انجام کارهای علمی دیگر نشده است.زیرا هوای مریخ به اکسیژن تبدیل کرده است.

ناسا با موفقیت هوای مریخ را به اکسیژن قابل تنفس در مریخ نورد استقامت تبدیل نمود

ناسا روز چهارشنبه اعلام کرد ، در 20 آوریل ، Perseverance با موفقیت دی اکسید کربن را از جو این سیاره بیرون کشید و آن را به اکسیژن تبدیل کرد. آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا ، ابزاری را با نام آزمایش استفاده از منابع اکسیژن مریخ یا به اختصار MOXIE در مریخ نورد نصب کرد.

ناسا با موفقیت هوای مریخ را به اکسیژن قابل تنفس در مریخ نورد استقامت تبدیل نمود
ابزاری به اندازه توستر به Perseverance این امکان را داد تا با گرم کردن گاز در حدود 1470 درجه فارنهایت و ایجاد مونوکسیدکربن به عنوان محصول جانبی ، اتم های اکسیژن را از مولکول های دی اکسید کربن جدا کند.

در طول اولین آزمایش این ابزار ، حدود پنج گرم اکسیژن یا تقریباً کافی تولید کرد تا به فضانورد تنها 10 دقیقه هوا تنفس در لباس خود بدهد. طبق گفته ناسا ، موفقیت این آزمایش زمینه را برای انجام مأموریت های آینده فراهم می کند ، به ویژه مأموریت هایی که شامل فضانوردان انسانی می شود زیرا هم افراد و هم موشک هایی که آنها را به داخل و از سیاره سرخ منتقل می کنند ، برای فعالیت به اکسیژن نیاز دارند.

بالگرد Ingenuity ناسا با موفقیت در سطح مریخ فرود آمد

به روشی که ناسا بیان می کند ، یک موشک حامل چهار فضانورد برای برخاستن از زمین به حدود 55000 پوند اکسیژن نیاز دارد. انتقال اکسیژن به مریخ عملی نیست. این همان جایی است که نسخه های بعدی این فناوری می تواند این  مشکل را برطرف  کند.

این آزمایش موفقیت آمیز ، یک آزمایش تاریخی دیگر برای  ناسا است. در اوایل این هفته ، آژانس با انجام اولین پرواز آزمایشی بالگرد Ingenuity Mars ، هواپیمایی را روی سیاره دیگری به پرواز درآورد. مانند MOXIE ، نبوغ عمدتاً اثبات مفهوم است ، اما دریچه ای را برای هواپیماهای آینده برای کشف سیاره سرخ باز می کند.

شبکه فضایی عمیق ناسا یا DSN چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code