Stalkerware در سال 2020 هنوز یک مسئله مهم است

فعالیت Stalkerware در طی همه گیری کاهش یافت ، اما دوباره در حال افزایش است. چگونه با تهدید مقابله کنیم.

این روزها جاسوسی بر روی مردم خیلی آسان شده است. هر کسی می تواند برنامه های stalkerware را خریداری کند ، برنامه هایی که می توانند مانند نرم افزار کنترل والدین یا یک راه حل ضد سرقت تلفن های هوشمند به نظر برسند. طبقه بندی ممکن است به توسعه دهندگان کمک کند تا از مشکلات قانونی جلوگیری کنند. هدف واقعی این نرم افزار جمع آوری اطلاعات بسیار حساس از دستگاهها بدون اطلاع کاربران آنها است.

Stalkerware چیست ؟

 

اگرچه وضعیت قانونی stalkerware خاکستری است ، اما استفاده از چنین برنامه هایی نه تنها غیراخلاقی بلکه خطرناک است. ما معتقد به مقابله با تهدید ، به ویژه با افزایش آگاهی در مورد آن و هر گونه اقدامات محافظتی در دسترس شهروندان نگران هستیم.

ویژگی های برنامه های Stalkerware متفاوت است ، اما بیشتر آنها نظارت کامل بر تلفن هوشمند قربانی را امکان پذیر می کند. علاوه بر این ، برای نصب برنامه روی دستگاه مورد نظر ، مهاجم کافی است یکبار به آن دسترسی فیزیکی پیدا کند. بسیاری از افراد به شرکای خود اعتماد کافی دارند تا این امکان را به آنها بدهند.

از جمله موارد دیگر ، کاربران stalkerware می توانند بدون هشدار به قربانیان خود:

مکان قربانی را ردیابی کنند؛
پیام ها را در برنامه های پیام رسان و شبکه های اجتماعی بخوانند.
عکس ها ، فیلم ها و سایر پرونده ها را در دستگاه مشاهده بخوانند.
شنود مکالمات تلفنی
همه موارد تایپ شده روی صفحه کلید ، از جمله گذرواژه ها و کدهای احراز هویت دو عاملی را مشاهده کنند.

Stalkerware معمولاً خود را از لیست برنامه های نصب شده پنهان می کند و هیچ اعلان فعالیتی را نمایش نمی دهد.

با دانستن هر حرکت قربانی خود ، یک مهاجم می تواند آنها را کنترل ، تهدید و از نظر روانی تحت فشار قرار دهد. بر اساس گزارش سال 2017 موسسه اروپایی برای برابری جنسیتی (EIGE) ، از هر ده زن که تحت تأثیر سرکوب آنلاین قرار گرفته اند ، هفت مورد از خشونت فیزیکی ، خشونت جنسی یا هر دو توسط مجرم استفاده کرده اند.

مقیاس مشکل همچنان در حال رشد است. به عنوان مثال ، یک مطالعه استرالیایی در مورد سوء استفاده از فناوری و خشونت خانگی نشان داد که از سال 2015 ، مهاجمان ردیابی موقعیت شرکای فعلی و سابق را بسیار بیشتر کرده و تقریباً دو برابر آنها را با دوربین کنترل می کنند. مرکز Hubertine Auclert در فرانسه گزارش می دهد که از هر پنج قربانی خشونت ، یک مورد با یک جاسوس افزار روبرو شده است. آلمان همچنین به افزایش استفاده از stalkerware در سالهای اخیر اشاره کرده است.

54000 قربانی در سال 2020

از سال 2019 داده های شبکه امنیتی کسپرسکی نشان می دهد که تقریباً 54000 کاربر در سراسر جهان تحت تأثیر برنامه های stalkerware در سال 2020 قرار گرفته اند. آیا این کم است؟ این رقم در سال 2018 تقریباً 40000 بود ، اما در سال 2019 بیش از 67000 بود.

54000 قربانی در سال 2020 stalkerware

این خیلی واضح است: مبارزه با stalking آنلاین خیلی موفقیت آمیز نیست. اول ، وقتی صحبت از تهدید به خشونت می شود ، 54000 عدد زیادی است . دوم ، همه گیری و عواقب آن عواملی است که مردم را در سال 2020 در خانه نگه می دارد – و اعضای خانواده (همسران ، هم اتاقی ها) با احتمال زیاد بیشتر از برنامه های stalkerware استفاده می کنند. جداسازی احتمالاً اعداد را کاهش می دهد. در حالی که قربانی در خانه گیر کرده است ، ممکن است استالکر مکان تلفن هوشمند آنها را کنترل نکند.

با در نظر گرفتن این موضوع ، جای تعجب نیست که منحنی سالانه کاربران تحت تأثیر stalkerware در سطح جهانی ، کاهش گزارش ها را از مارس تا ژوئن سال 2020 نشان می دهد. بعداً ، هنگامی که بسیاری از کشورهای جهان شروع به کاهش محدودیت ها کردند ، تعداد شروع به بازگشت و تثبیت کرد.

در مورد جغرافیا ، راه حل های ما اغلب stalkerware را در روسیه ، برزیل و ایالات متحده شناسایی می کنند که همگی در سال 2019 در 5 فهرست برتر قرار گرفتند. در میان کشورهای آسیایی ، این مشکل در هند شدیدتر بود و بیشترین آسیب در اروپا آلمان ، ایتالیا و انگلستان بود.

ده تا از جدیدترین و خطرناکترین ویروس و تهدیدات مخرب در سال 2020

 

رایج ترین خانواده های stalkerware در سال 2020

در مورد برنامه های stalkerware ، متداول ترین نمونه در سال 2020 همان نمونه ای است که نرم افزار امنیتی کسپر  آن را Monitor.AndroidOS.Nidb.a می نامند. توسعه دهندگان آن اجازه می دهند تا این برنامه با نام های دیگر مجدداً فروخته شود ، بنابراین در بازار مشهور است. به عنوان مثال برنامه های iSpyoo ، TheTruthSpy و Copy9 همه Nidb هستند. جالب اینجاست که تا همین یک سال پیش ، این خانواده stalkerware تنها سومین خانواده رایج بود.

یکی دیگر از نرم افزارهای جاسوسی بسیار محبوب Cerberus است که به عنوان محافظ ضد سرقت گوشی های هوشمند فروخته می شود و برای جلوگیری از توجه خود را پنهان می کند. علاوه بر این ، مانند برنامه های اصلی تلفن یاب ، Cerberus به موقعیت جغرافیایی دسترسی دارد ، می تواند عکس و عکس از صفحه گرفته و صدا را ضبط کند.

سایر برنامه های stalking عالی رتبه شامل Track My Phone (که نرم افزار امنیتی کسپربه عنوان Agent.af تشخیص می دهد) ، MobileTracker (که امکان کنترل از راه دور دستگاه قربانی را فراهم می کند) و برنامه stalkerware Alnost  مورد دوم ، مانند Cerberus ، به نظر می رسد که یک ابزار ضد سرقت است ، اما در Google Play موجود است .

نحوه شناسایی stalkerware:

یکی از مشکلات اصلی stalkerware این است که فقط نمی توان آن را پیدا و حذف کرد. حذف stalkerware می تواند به سو ab استفاده کننده هشدار دهد که قربانی از جاسوسی مطلع است. برخی از نمونه ها در واقع یک اعلان به stalker ارسال می کنند ، در این صورت حذف برنامه می تواند منجر به درگیری شود و قربانی را بیشتر به خطر بیندازد.

اما stalkerware قابل شناسایی است و دانستن اینکه تحت مراقبت هستید می تواند شما را به اقدامات احتیاطی یا راهنمایی بکشاند. روش های مختلفی برای یافتن جاسوس وجود دارد.

1- مراقب مصرف باتری و داده تلفن همراه باشید. Stalkerware در پس زمینه اجرا می شود ، داده های مداوم را به سرور خود ارسال می کند و منابع را می خورد.
2- بررسی کنید به کدام برنامه ها مجوزهای خطرناکی مانند دسترسی به موقعیت جغرافیایی یا قابلیت دسترسی (مجموعه ای از ویژگی های Android که به یک برنامه اجازه می دهد تنظیمات تلفن را کنترل کند ، متن روی صفحه را بخواند و موارد دیگر) داده اید . اگر یک برنامه ناآشنا از چنین مجوزهایی استفاده می کند ، احتمالاً این برنامه stalkerware است.
3- از یک راه حل امنیتی استفاده کنید که stalkerware را شناسایی و به شما هشدار می دهد. با این حال ، به یاد داشته باشید که در صورت نصب محافظت از آنتی ویروس ، برخی از انواع stalkerware به اپراتورهای خود اطلاع می دهند.
4-از TinyCheck استفاده کنید ، یک راه حل طراحی شده برای یافتن stalkerware بدون اینکه اپراتور آن بداند.

چگونه خطر ابتلا به stalkerware را کاهش دهیم:

همچنین می توانید خطر سرقت اطلاعات توسط مخفی افزار stalkerware بر روی دستگاه های خود را نیز کاهش دهید:

1- هرگز تلفن خود را به کسی ندهید و در صورت امکان حتی آن را بدون مراقبت رها نکنید.
2-از دستگاه خود با یک رمز ورود الفبایی قوی محافظت کنید که هرگز با کسی به اشتراک نمی گذارید.
3-نصب برنامه ها از منابع شخص ثالث را در تنظیمات دستگاه خود مسدود کنید و فقط از فروشگاه های رسمی برنامه استفاده کنید.
4- با استفاده از یک ابزار قابل اعتماد آنتی ویروس تلفن همراه که از طریق آن شما را در مورد برنامه stalkerware شناسایی و هشدار می دهد از دستگاه خود محافظت کنید.

لینک مطلب

 

آسیب پذیری در شبکه های مستقل 5G کاربران را در معرض حملات قرار می دهد

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code