واکسن COVID-19 در بازارهای تاریک
در دسامبر سال 2020 ، FDA ایالات متحده واکسن Pfizer را علیه COVID-19 تأیید کرد. در عرض 24 ساعت ، یکی از بزرگترین کمپین های واکسیناسیون جهانی در تاریخ آغاز شد که کشورهای جهان برای شروع پایان همه گیری عجله داشتند.

متأسفانه ، زنجیره های تأمین قادر به ادامه کار نبوده و برنامه های واکسیناسیون با طراحی ضعیف منجر به تاخیرهای طولانی شده است. و البته هر کشور گروه های خاصی از افراد را برای واکسیناسیون در اولویت قرار داده است.

یک فرد ناامید که دنبال واکسن است چه کاری انجام می دهد؟ و چه گزینه هایی برای کسانی که می خواهند از هرج و مرج سود ببرند ، باز است؟ آنها به بازار سیاه روی می آورند.

هکرها اطلاعات واکسن سرقت شده Pfizer COVID-19 را به صورت آنلاین انتشار داده اند

واکسن COVID برای فروش در بازارهای زیر زمینی

تقریباً هر چیزی را می توانید در بازارهای وب تاریک پیدا کنید.

جای تعجب نیست ، از زمان ابتلا به همه گیری ، بازار جدیدی افتتاح شده است: فروش همه موارد مربوط به COVID. که شامل تجهیزات محافظتی و البته واکسن نیز می باشد.
با جستجو در 15 بازار ، کارشناسان کسپرسکی تبلیغاتی را برای سه واکسن اصلی COVID یافتند: Pfizer / BioNTech ، AstraZeneca و Moderna. آنها همچنین برخی تبلیغات برای واکسن های تایید نشده را پیدا کردند.

واکسن COVID-19 در بازارهای تاریک

قیمت هر دوز از 250 تا 1200 دلار است ، به طور متوسط ​​حدود 500 دلار. تجزیه و تحلیل بیشتر نشان داد که قیمت ها پس از انتشار اثربخشی Moderna’s و Pfizer و تعداد تبلیغات به طور قابل توجهی افزایش یافته است. فروشندگان در درجه اول از فرانسه ، آلمان ، انگلیس و ایالات متحده آمده و ارتباطات از برنامه های پیام رمزگذاری شده مانند ویکر و تلگرام استفاده می کنند.

فروشندگان عمدتا درخواست پرداخت به صورت بیت کوین را دارند ، به استثنای موارد نادر ، ارز رمزنگاری شده دیگر را می پذیرند. این امر پیگیری پرداخت ها را دشوارتر می کند و از بی هویتی فروشندگان محافظت می کند.

محققان Kaspersky دریافتند که بسیاری از فروشندگان 100 تا 500 معامله از این قبیل را انجام داده اند.

کلاهبرداران یا معامله واقعی؟

مسلماً ، هنگامی که برای محصولاتی که به طور غیرقانونی فروخته می شوند ، جستجو می کنید ، همیشه خطر هدر رفتن پول خود برای محصولی را دارید که هرگز تحقق نخواهد یافت ، و دوزهای واکسن در شبکه تاریک نیز از این قاعده مستثنی نیستند. با این حال ، مشخص نیست که چه تعداد فروشنده واکسن داروی واقعی را توزیع می کنند.

ما در برخی از پست ها نظرات مثبتی یافتیم و نشان می دهد حداقل برخی از کاربران دوز دریافت می کنند. آیا آن بررسی ها واقعی است؟ حدس شما به خوبی ماست
موسسات پزشکی ، داروخانه ها و بیمارستان های سراسر دنیا اغلب روز را با دوزهای واکسن مانده به پایان می رسانند. غیر قابل تصور است کسی که در این جاها کار می کند دوزهای اضافی را به جیب بزند و برای فروش آنها با واسطه های وب تاریک ارتباط برقرار کند.

در همان زمان ، یک بطری کوچک از یک فروشنده سایه در برخی از انجمن های ناشناس در گوشه تاریک وب می تواند تقریباً هر چیزی را شامل شود – از یک محلول نمکی بی خطر تا یک چیز واقعاً خطرناک.
با این اوصاف ، توجه به این نکته مهم است که حتی اگر چیزی که فروخته می شود معامله واقعی باشد ، ممکن است دوز مصرفی تا زمان رسیدن آن غیرقابل مصرف باشد.

آیا واکسن COVID-19 کرونا در شبکه های تاریک اینترنت واقعی است؟

یکی از چالش های مهم کمپین واکسیناسیون فعلی ، نیازهای ذخیره سازی دارو است. به عنوان مثال ، دوزهای واکسن Pfizer و BioNTech باید در -70 درجه سانتیگراد نگهداری شوند – بسیار سردتر از متوسط ​​فریزر یا بسته یخ. این بدان معناست که انتقال موفقیت آمیز این واکسن به یک زنجیره تحویل در یخ زدگی عمیق نیاز دارد. پس از ذوب شدن واکسن ، می تواند فقط برای پنج روز زنده بماند. Pfizer جعبه ای با بسته های یخ خشک و ردیاب GPS برای انتقال دوزها تولید کرده است ، اما تهیه آن دشوار است.

واکسن COVID برای فروش در بازارهای زیر زمینی

انتقال واکسن Moderna کمی آسان تر است و به 20- درجه سانتیگراد ذخیره سازی نیاز دارد و AstraZeneca را می توان در دمای طبیعی یخچال نگهداری کرد. با این حال ، حفظ آن دما در سراسر زنجیره بسیار ساده نیست و خریداران راهی برای اطلاع از نگهداری مناسب واکسن یا زمان ذوب شدن آن ندارند.

راهکارهای ساده جهت محافظت در برابر بدافزار ، فیشینگ و کلاهبرداری در همه گیری COVID-19

عجله ای برای واکسیناسیون ندارید ، فقط گواهینامه تست منفی ویروس کرونا را بگیرید

افرادی که مایل نیستند بیش از چند صد دلار برای خرید یک دوز واکسن چنگ بزنند ، ممکن است به دنبال یک طرح ارزان تر باشند: خرید گواهی های جعلی واکسیناسیون. کشورهای اروپایی منبع اصلی این گواهینامه ها هستند ، که به برخی افراد و برای تسهیل سفرهای بین المللی کمک می کند. هزینه کارت سوابق واکسیناسیون اروپا حدود 20 تا 25 دلار است.

عجله ای برای واکسیناسیون ندارید ، فقط گواهینامه تست منفی ویروس کرونا را بگیرید

سایر کشورها قبل از انجام فعالیتهای خاص مانند رفتن به محل کار در مطب یا تعیین وقت پزشک ، افراد را ملزم به اثبات عدم آلودگی به COVID می کنند. کلاهبرداران نیز از این واقعیت استفاده کرده اند. به عنوان مثال ، در روسیه ، کاربران وب تاریک می توانند گواهی جعلی را ارایه نمایند که COVID ندارند. این گواهینامه ارزان نیست و هزینه ای در حدود 3500 تا 5000 روبل (50 تا 70 دلار) دارد.

بخریم یا نخریم؟

البته ، خرید darknet یک تجارت پر مخاطره است و از سال گذشته مشخص است که کلاهبرداران بیش از حد مشتاق سود بردن از بحران فعلی بوده اند. این بدان معناست که هیچ کس نمی تواند اطمینان داشته باشد که پس از انتقال بیت کوین چیزی دریافت خواهد کرد ، چه رسد به یک دوز واکسن واقعی که به درستی ذخیره شده و مصرف آن بی خطر است.

حرف آخر؟ منتظر بمانید تا نوبت شما واکسن واقعی را به روش صحیح دریافت کنید.

لینک مطلب

 

کلاهبرداری های آنلاین به دلیل ویروس کرونا 70 درصد افزایش یافته است

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code