آیا جنگنده  F-35 Stealth  از هک شدن در امان است؟

جنگنده F-35 را “رایانه ای پرنده” مجهز به همجوشی سنسور (sensor fusion)، هوش مصنوعی ، دوربین های 360 درجه ، ارتباطات داده پیشرفته ، پایگاه داده گسترده ای از اطلاعات تهدید و سیستم های لجستیکی رایانه ای پیچیده می نامند. بنابراین اگر هواپیمای جنگنده مخفیانه هک شود چه اتفاقی می افتد؟ ممکن است داده های مربوط به اهداف آن به خطر بیفتد ، هدایت تسلیحات از خط خارج شود یا شاید بدتر از همه ، کل مسیر پرواز یا سیستم های اشتراک داده آن از بین برود.

همجوشی سنسور sensor fusion

 

هرچه مزیت حاصل از محاسبات پیشرفته و نسل جدید سرعت پردازش و الگوریتم های مجهز به هوش مصنوعی بیشتر باشد ، نیاز به “مقام ساختن” سیستم و اطمینان از مقاومت کافی آن بیشتر است.

چندین سال است که نیروی هوایی آمریکا با تلاشی بلند پروازانه و در عین حال حیاتی که تحت عنوان دفتر تاب آوری سایبری برای سیستم های سلاح یا CROWS که چندین سال پیش توسط فرماندهی نیروی هوایی تاسیس شد ، گام های جدیدی را برای مقابله و حفاظت از سایبر برداشته است.

همراه با “همجوشی حسگر” معروف که می تواند هدف گیری ، نظارت ، اویونیک و داده های ناوبری مهم را در یک صفحه برای خلبانان سازماندهی و نمایش دهد ، طیف وسیعی از سیستم ها در F-35 وجود دارد که بیشتر به محاسبات پیشرفته متکی هستند. سایر سیستم های موجود در F-35 که برای سطح بالاتری از اتوماسیون طراحی شده اند ، شامل سیستم اطلاعات لجستیک خودمختار یا ALIS – یک کامپیوتر لجستیک و پایدار هستند که سلامتی و نگهداری از اویونیک ، سیستم های موتور و سایر عملکردهای هواپیما را ارزیابی می کند.

فناوری رایانه به طور فزاینده ای با بهره وری بهتر و رابط کاربری گرافیکی اطلاعات را برای خلبانان سازماندهی ، ادغام و ارائه می کند. توسعه دهندگان معمولاً از این امر به عنوان “کاهش” بار شناختی یاد می کنند تا ذهن انسان پویا بهتر بتواند انرژی خود را به سمت وظایفی که به طور منحصر به فرد قادر به انجام آنها است هدایت کند.

سیستم دیافراگم توزیع شده F-35’s ، مجموعه حسگرهای اطراف هواپیما که دید 360 درجه ای از فضای جنگ را برای خلبانان فراهم می کند ، نمونه دیگری از ادغام پیشرفته رایانه است. سیستم هدف گیری الکترواپتیکی هواپیما یا EOTs در همین گروه است.

همچنین F-35s Mission Data Files ، مجموعه ای از داده های اهداف شناخته شده ، نشان دهنده نوعی سیستم است که به راحتی قابل هک نیست. اما در صورت تخریب این اطلاعات، می تواند با شکست کامل مأموریت روبرو شود. بنابراین ، اطلاعات مربوط به اهداف و خطرات موجود که هم برای سنسورها و هم برای سیستم های کنترل آتش مورد نیاز خلبانان قابل دسترسی می باشد  باید در برابر حمله خارجی کاملا محافظت شوند.

این پدیده ، در حالی که تهدیدات امنیت سایبری همچنان به سرعت فراتر از سیستم های اطلاعاتی و داده ای گسترش می یابد تا به سیستم عامل ها و سیستم های تسلیحاتی بزرگتر برسد ، غالباً از دو منظر مورد بحث قرار می گیرد ، در حالی که پردازش پیشرفته رایانه ای ، الگوریتم های پیچیده و تسلیحات شبکه ای بهتر و کنترل آتش مزایای جنگی بی سابقه ای را به همراه دارد ، افزایش اعتماد سایبری همچنین می تواند برخی جنبه های اصلی خطر را افزایش دهد.

تهدیدات سایبری جدی برای سیستم عامل ها و سیستم های تسلیحاتی به هیچ وجه محدود به F-35 نیست. به عنوان مثال ، هک موفقیت آمیز یا نفوذ سایبری می تواند سیستم های هدایت مورد نیاز برای سلاح های دقیق را مختل کند ، هواپیماهای بدون سرنشین را از مدار خارج کند  ، یا حتی به دنبال تغییر مسیر پرواز یک پهپاد یا ICBM باشد.

با توجه به پیچیدگیها و تکنولوژی ها به کار رفته در جنگنده F35 که آنرا تبدیل به یک رایانه پروازی نموده است می توان توقع هک شدن آنرا مانند هر سیستم رایانه دیگری را داشت هرچند هک آن مانند یک رایانه معمولی نخواهد بود.

 

لینک مطلب

 

سرقت اطلاعات از یک سیستم ایزوله بدون اتصال به شبکه و اینترنت با استفاده از سیگنالهای صادره از حافظه های SDRAM

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code